Odkurzacze centralne - porady
Częste pytania
-
Co to jest system centralnego odkurzania?
System centralnego odkurzania składa się z dwóch etapów. Pierwszy etap to rozprowadzenie instalacji, którą zaplanować najlepiej w fazie projektowania budynku lub przed położeniem tynków i wylaniem posadzek. Główny element systemu centralnego odkurzania jakim jest jednostka centralna dobieramy podczas drugiego etapu na podstawie ilości gniazd ssących oraz długości wykonanej instalacji.
-
Czym różni się system centralnego odkurzania od tradycyjnych odkurzaczy?
System centralnego odkurzania to przede wszystkim funkcjonalność, która uwalnia nas od uciążliwego dźwigania tradycyjnego odkurzacza po schodach. System centralnego odkurzania to również cisza, spokój i wygoda, która daje nam satysfakcję z sprzątania.
-
Czy można zasysać odkurzaczem tylko kurz i drobne okruchy?
Nasz system to sprzątanie na sucho oraz sucho-mokro. Przy sprzątaniu na sucho w celu zbierania płynów oraz gruzu lub popiołu należy dodatkowo zastosować separator do, którego bezpośrednio będziemy zasysać zanieczyszczenia chroniąc jednocześnie przedostanie się ich do jednostki centralnej. Natomiast przy sprzątaniu na sucho i mokro, modele z tą funkcją idealnie nadają się do sprzątania powierzchni mokrych w kuchni, restauracji, ściągania wody wokół basenów itp. Czołowym modelem wśród jednostek z tą funkcją jest bezobsługowy odkurzacz z automatycznym odpływem do kanalizacji.
-
Jaka jest odpowiednia ilość instalowanych gniazd ssących?
Z naszego długoletniego doświadczenia wynika, że nie ma potrzeby montowania dużej ilości gniazd ssących. Na jednym piętrze o powierzchni ok. 80m2 potrzebne są od 1 do 3 gniazd ssących.
-
Do czego służy Separator?
Separator służy do ściągania cieczy oraz usuwania popiołu z kominka, a także trocin, gipsu, mąki i innych materiałów, których nie można wciągać do instalacji centralnego odkurzania. Należy pamiętać, że pył z kominka możemy odkurzać przez separator po wystygnięciu popiołu w przeciwnym razie może nastąpić zniszczenie „stopienie instalacji” lub filtra.
-
Jaki jest najlepszy moment na rozprowadzenie instalacji centralnego odkurzania?
Instalację centralnego odkurzania najlepiej wykonać na etapie surowego budynku zamkniętego przed wylaniem posadzek i wykonaniem tynków. W rozprowadzeniu instalacji wykorzystujemy możliwie wszystkie przejścia pomiędzy poziomami i pomieszczeniami. Wykonanie instalacji przed tynkami i wylaniem posadzek eliminuje dodatkowe koszty wiążące się z kuciem bruzd w ścianach i podłogach.
-
Jaki wybrać system rur: biały czy niebieski?
Jeśli chodzi o system odkurzacza centralnego to uniwersalnym jest system „białych” rur o średnicy 50,8mm (tzw. kanadyjski). Mają one nieznacznie mniejszą grubość ścianki od systemu rur „niebieskich (tzw. włoski) jednak nie wpływa to w żaden sposób na ich wytrzymałość oraz możliwość wylewania na nie betonu. Mowa tu oczywiście o produktach dobrej jakości, pochodzących od kanadyjskich czy amerykańskich producentów, ponieważ na rynku można również spotkać rury czy kształtki niebieskie i białe o niskiej jakości, pochodzące najczęściej z Chin. Ponadto system „włoski” ma taką samą średnicę co rury kanalizacyjne, tj. 50mm, co zwiększa ryzyko, że nieuczciwy instalator może użyć do instalacji centralnego odkurzania rur kanalizacyjnych. Skutkiem tego może być częste zapychanie się instalacji, „dziwne odgłosy” dobiegające z rur podczas sprzątania oraz wiele innych problemów. Kolejnym argumentem przemawiającym za systemem „białych” rur jest cena gniazd ssących. Gniazda przeznaczone do systemu włoskiego potrafią kosztować kilkakrotnie razy więcej od tych przeznaczonych do systemu kanadyjskiego. Dodatkową informacją jest to, że do gniazd włoskich pasują zazwyczaj tylko węże ssące włoskich producentów, które nie dają nam możliwości dodatkowego wyboru węży ssących ograniczając nas do wyboru modelu włoskiego. W Polsce ponad 95% instalacji wykonanych jest z białych rur a tylko niewielki odsetek z niebieskich.
-
Czy jest możliwość zainstalowania systemu w zamieszkałym domu?
Oczywiście istnieje taka możliwość w budynku zamieszkałym taką instalację można wykonać przy okazji remontu domu aby zminimalizować dodatkowe koszty bądź też jeżeli istnieje taka możliwość można umieścić rurociąg np.: w przewodach wentylacyjnych lub zabudowie karton gips.
-
Jaka powinna być optymalna długość węża?
Optymalna długość węża to 9,1m. Określenie długości węża jest bardzo ważnym elementem zaplanowania systemu centralnego odkurzania ponieważ rzutuje to na komfort jego użytkowania. Jednak gdy zamontowanie rurociągu odbyło się w zamieszkałym domu, można zwiększyć długość węża pamiętając także o dobraniu jednostki centralnej z zwiększoną mocą ssącą.
-
W jaki sposób należy czyścić instalację centralnego odkurzania?
Instalacja ta nie wymaga czyszczenia ponieważ wykonuje się ją ze specjalnie do tego przystosowanych elementów PVC, co daje nam pewność, że jest szczelna i dlatego nie ma potrzeby jej czyszczenia czy też konserwacji.
-
W jaki sposób rozplanować instalację centralnego odkurzania?
Sposób rozprowadzenia instalacji najlepiej zaplanować w fazie projektowania budynku. Aby dobrze rozplanować instalację centralnego odkurzania należy pamiętać o kilku ważnych aspektach: ogólna powierzchnia podłóg; ilość kondygnacji budynku; ilość osób, które będą zamieszkiwać budynek oraz ilość zwierząt; umiejscowienie centrali ssącej względem najniższej kondygnacji; typy podłóg jakie planowane są w budynku; sposób wykończenia ścian oraz planowana długość węża ssącego.
-
Czy istnieje możliwość zapchania się instalacji?
Jeżeli instalacja centralnego odkurzania zostanie prawidłowo wykonana to nie ma możliwości aby podczas sprzątania została ona zapchana, ponieważ jest zabezpieczona przed zassaniem przedmiotów, które mogłyby utkwić w jej wnętrzu. W skład zabezpieczeń przed zapchaniem wchodzą: ostre kolanka bezpieczeństwa za gniazdami ssącymi, które zatrzymują przedmioty zbyt długie do przejścia w instalacji oraz łagodne łuki i inne elementy PVC przeznaczone do prowadzenia w ciągu instalacji.
-
Czy w rozprowadzonej instalacji mogą rozwijać się bakterie i inne roztocza?
W prawidłowo wykonanej instalacji prędkość przepływu powietrza przekracza 100km/h a co za tym idzie przy tej prędkości zanieczyszczenia i inne roztocza nie będą w stanie przykleić się do antystatycznych ścian elementów instalacji.
-
Jaki jest średni koszt wykonania instalacji centralnego odkurzania?
Koszt całego systemu (instalacja + jednostka centralna z zestawem do sprzątania + usługa montażu) wynosi średnio około 5000-6000zł. Co bardzo ważne to można go rozłożyć na 2 etapy. I etap, czyli położenie samej instalacji, wykonuje się podczas budowy naszego domu, najczęściej jeszcze przed położeniem tynków. Koszt wykonania instalacji to zazwyczaj 200-300zł za punkt. Jest on uzależniony od stopnia skomplikowania instalacji oraz jej montażu.
II etap, czyli montaż samej jednostki oraz całego wyposażenia dodatkowego instalacji, wykonuje się tuż przed samym wprowadzeniem się do budynku, lub nawet kilka lat później. Jego koszt to zazwyczaj ok 3500-4500zł. Jest on w znacznym stopniu uzależniony od ceny jednostki centralnej. Należy jednak pamiętać, że na tym etapie nie warto oszczędzać, ponieważ tak naprawdę jednostki centralne dobrej klasy przeznaczone są na 25-30lat użytkowania. To znaczy, że dobry odkurzacz centralny kupuje się tylko raz w życiu! -
Kiedy montujemy jednostkę centralną; gniazda ssące oraz szufelkę automatyczną?
Montaż jednostki centralnej oraz reszty akcesoriów (gniazda ssące, szufelka automatyczna), wykonujemy podczas drugiego etapu czyli w dogodnym dla nas momencie. Może to być po wymalowaniu ścian i ułożeniu podłóg, bezpośrednio przed wprowadzeniem się do nowo urządzonego domu.